תוכנית עסקית

מהי תוכנית עסקית ?

תוכנית העסקית היא מסמך ניהולי, המציג תמונה נרחבת של המיזם ממספר בחינות: טכנולוגית, שיווקית, כלכלית ותפעולית.  היא מיועדת ליזמים עצמם לשם היערכות מקדימה ותיאום ציפיות ביניהם וכן לצורך גיוס המימון, בין אם בהלוואה ובין אם ממשקיעים. התוכנית נחוצה לשם בניית מפת דרכים עבור היזמים, מחייבת אותם לחשוב על כל ההיבטים הצפויים להיקרות בדרכם ומכינה אותם להתמודד עם תרחישים שונים, אופטימיים ופסימיים.  הכנה של תוכנית עסקית היא שלב הכרחי ומשמעותי לפני השקת מיזם כלשהו בכלל וטכנולוגי בפרט.

כתיבת תוכנית העסקית נעשית לאחר ביצוע מחקר השוק ואיפיון המוצר, שכן תוצרי המחקר המחקר והאיפיון הם חלק אינטגרלי מהתוכנית.
מהתוכנית ניתן לגזור את תמצית המנהלים One Pager וכן לבנות על בסיסה את מצגת המשקיעים.

מה מייחד תוכנית עסקית לסטארט אפ מתוכנית עסקית לעסק רגיל?

היות וסטארט אפ פועל ברמת סיכון גבוהה יותר מעסק רגיל, תוכנית עסקית צריכה להוריד את רמת אי הוודאות הנובעת מהפער בין הרצוי למצוי. את הפער מצמצמים באמצעות מידע אובייקטיבי מבוסס על מחקר שוק מעמיק ומתבסס על הבנת צרכי הלקוחות, על גודל, שווי ומגמות בשוק וכן על הכרת המתחרים. על כן בתוכנית עסקית לסטארט אפ המשקל של מחקר השוק יהיה גדול יותר.

חברת סטארט אפ, בדרך כלל, לא מבוססת על הון עצמי בלבד, אלא ממונפת באמצעות משקיעים חיצוניים. לפיכך, תוכנית עסקית מיועדת לעיניהם של המשקיעים הפוטנציאליים ולא רק לצרכים פנימיים. תוכנית עסקית חובבנית עלולה להרתיע אותם מלהשקיע במיזם.
כמו-כן תוחלת הסיכוי – סיכון של סטארט אפ גבוהה יותר. אם עסק רגיל גדל ומתפתח לאט יחסית, הרי שבמיזמים טכנולוגים רבים, מרגע יציאת המוצר לשוק, קצב ההכנסות צפוי לגדול באופן אקספוננציאלי. על כן תחזית ההכנסות תהיה שונה מאשר זו המוצגת למיזם לא טכנולוגי.

 

תוכנית עסקית טובה צריכה לעמוד בחמישה קריטריונים:

קריאה וברורה

מובנת ליזמים, למשקיעים ושותפים פוטנציאליים. את התוכנית יש לחלק לראשי פרקים מקושרים לתוכן העניינים.

ריאלית ומהימנה

מבוססת על מידע אוביקטיבי ממקורות מהימנים, נתונים מהשוק, הנחות ייסוד הגיוניות, תוכנית פעולה במסגרת התקציב והזמן.

ניתנת ליישום

מכילה תוכנית עבודה מובנית. אבני הדרך ברורים והגיוניים ביחס לזמן, כח האדם והתקציב המוקצה לכל משימה.

מקיפה

עוסקת במספר היבטים: טכנולוגיים, שיווקיים, פיננסים ועסקיים.

מעוררת השארה

משלבת בין פרקטיקה לחזון. החזון צריך לכוון את האסטרטגיה של החברה לטווח הארוך ולעורר מוטיבציה בקרב בעלי המניות והעובדים.

מדוע תוכנית עסקית היא כה חשובה?

בניגוד לחשיבה של יזמים רבים, תוכנית עסקית איננה מיועדת למשקיעים. מעטים מהם יקראו אותה אם בכלל. היא מיועדת בעיקר ליזמים עצמם, בשלושה תחומים עיקריים:

  • נותנת להם ראיה עסקית רחבה של העסק אשר עוזרת לגיבוש החזון של המיזם.
  • מכריחה אותם להתמודד ולתת פתרונות לחסמים ואתגרים צפויים לאורך חיי המיזם. בתוכנית אנו מעמתים את הרעיון היזמי עם יכולת ההוצאה לפועל שלו. בעוד שלרעיון עצמו אין מגבלות, התוכנית מכריחה אותנו ליישם אותו תחת מגבלות של זמן ותקציב.
  • מכינה אותם לקראת צירוף שותפים, עובדים וגיוס הון ממשקיעים.

התוכנית העסקית מתבססת על הרבה מאוד הנחות יסוד, כגון עלויות צפויות בתחום השיווק והפיתוח, כח אדם רצוי, עלויות שיווק, לקוחות והכנסות.
האם ייתכן שבפועל המציאות תהיה קרובה מאוד לתוכנית העסקית?

ייתכן שכן וייתכן שכלל לא. למה הדבר דומה?

תחשבו על מאמן כדורסל, שמתכונן עם קבוצתו לקראת משחק חשוב. הוא יינתח משחקים של  הקבוצה היריבה, ילמד על המאמן שלה, על כל השחקנים היריבים. הוא יתמקד בנקודת החוזק של הקבוצה שלו ביחס לקבוצה היריבה ויכין אסטרטגיית משחק.
כפי שהוא לא יוכל לחזות מה יהיו התוצאות, כך גם יזמי הסטארט-אפ לא באמת יוכלו לחזות את ההצלחה שלהם.
אך האם זה מונע מהמאמן לוותר על ההכנה שלו למשחק? ברור שלא. עצם ההכנה למשחק גורמת לו ולקבוצה להתכונן לקראת תרחישים שונים של מה שצפוי. כאשר מתכוננים מראש, מקצרים את זמן לתגובה לשינויים ולא מקבלים אלתורים תחת לחץ.

אם אתם מעוניינים לדעת כיצד כותבים תוכנית עסקית, מוזמנים לקרוא בבלוג הבא.