מחקר שוק

מחקר שוק נועד לתת תוקף לרעיון של המיזם. הוא עוסק בשלושה היבטי ליבה: צד הביקוש למוצר (הצורך), צד ההיצע (המתחרים בשוק) והסביבה העסקית (השוק עצמו). החשיבות שלו עצומה: מעבר להוכחת היכנות עסקית למיזם, לעתים קרובות, בעקבות מידע שאספנו וניתחנו, הרעיון הגולמי שלנו מקבל צורה ומתפתח, ובעקובתיו האיפיון המוצרי שנעשה בשלב הבא, יהיה כנראה שונה מהאיפיון הראשוני שעליו חשבנו. 


אני נתקל בלא מעט יזמים רבים שנמנעים מביצוע המחקר או מבצעים אותו באופן שטחי. הסיבות לכך הם מגוונות: יש רצון לחסוך בזמן, בעלויות, היזמים בטוחים בצורך, יש דחיפות לצאת לשוק בהקדם או שלא יודעים כיצד לבצע את המחקר.

בסקר שנעשה על ידי CBINSIGHTS ב-2018, בדק מהן 20 הסיבות הנפוצות לסגירת סטרטאפ. הסיבה הנפוצה ביותר היתה "חוסר שוק", כלומר מצב בו למוצר לא היה ביקוש מספק. עובדה זו צריכה להדליק נורה אדומה לכל יזם שמתקדם מהר מדי לשלב איפיון המוצר לפני בדיקה מקיפה של השוק.

 

אז מה כולל מחקר שוק?
א. בדיקת הצורך בקרב קהל היעד באמצעות סקרי שוק (מידע ראשוני). מומלץ לשלב בין מחקרי שוק איכותיים ומחקרי שוק כמותיים.

ב. איסוף מידע מעובד (מידע משני) ממאגרי מידע מהימנים על צרכי הלקוחות.
ג. ניתוח הסביבה העסקית - גודל ושווי שוק, מגמות בתחום, ניתוח שוק מקומי ועולמי, חסמים בתחום ובחינת אסטרטגיות חדירה לשוק.

ד. ניתוח מתחרים ישירים ועקיפים - מאפייני המוצר, קהלי היעד, ערוצי שיווק, פרסום ממומן, קידום אורגני, התפתחותם לאורך זמן, הערכת הכנסות, מימון, בעלי מניות, עובדים, מבנה החברה, אירועים, חסויות וכתבות עליהם

 

טיפים ליזמים - מחקר שוק

איתור של מתחרים

אחת מהבדיקות החשבונות שעלינו לבצע במחקר שוק הוא המתחרים שלנו. ככל שנדע עליהם יותר, כך, מצד אחד,  נוכל לחקות תכונות מסויימות שלהם שעובדות טוב ולבדל את עצמינו מהם, מצד שני.
להלן חמישה כלים שיעזרו לכם במלאכה:

  1. גוגל – אם נרצה למצוא מתחרים, נוכל להוסיף את הביטוי "related:" לפני דומיין של אחד המתחרים, וכך נמצא בתוצאות החיפוש גם מתחרים נוספים.

  2. Capterra - כלי מצויין למציאה של כלי SAAS, החיפוש מתאפשר לפי קטגוריות וכולל פירוט של המתחרים בקטגוריה כולל פירוט ודירוג על ידי המשתמשים.

  3. Zirra - מידע מפורט על חברות דיגיטל, כולל פרטי עובדים, סבבי גיוס, טראפיק, פרסומים בתקשורת וכו'.

  4. Owler – מספק מידע על פעילות החברה, סכומי גיוס, זהות הבעלים, כתבות ופוסט והערכת רווחיות.

  5. Google play – גוגל מספקת לא מעט מידע על האפליקציות בחנות שלה. נוכל למצוא מתחרים באמצעות חיפוש לפי מילות מפתח ולקבל יליהם מידע כמו כמות הורדות, דירוג, ביקורות משתמשים, מודל עסקי ועדכון אחרון.

© 2017 by Ariel Rotem