כיצד למצוא שותף לסטארטאפ?

אחת הסוגיות היותר מורכבות שאיתם מתמודדים יזמים היא מציאת שותפים לסטארטאפ. בעיקרון, יזם יכול לפעול לבדו, לשלם לגורמים מקצועיים עבור עבודות כמו איפיון מוצר, פיתוח ושיווק, אך סטטיסטית, אם נרצה להגדיל את סיכויי ההצלחה שלנו, נזדקק לשותף וזאת משתי סיבות עיקריות:

הסיבה הראשונה, קשורה לפרודוקטיביות. אף אחד לא מושלם ורובינו חזקים בתחומים מסוימים ופחות חזקים בתחומים אחרים. שותף יוכל לעזור לנו לקדם את המיזם מהר יותר וישלים את מה שאנחנו לא מתמחים בו.
הסיבה השנייה היא סיבה מנטלית. שותף יוכל לתמוך בנו כאשר יש לנו יום רע או אנרגיה שלילית, לעזור לנו לצאת ממצב של ייאוש, ולפתוח לנו את הראש כאשר אנחנו נשארים מקובעים.

כמו כל תהליך מורכב, מציאת שותף הוא תהליך שצריך לנהל. המלצתי היא לנהל את התהליך במספר שלבים:

השלב הראשון – הגדרת השותף האידיאלי

הגדרת השותף האידיאלי שלנו צריכה להכיל אילו כישורים, יכולות וניסיון הם הכרחיים ומה רצוי אך לא חובה.

שימו לב שהנטייה שלנו באופן טבעי היא לחפש מישהו שדומה לנו באופי ובניסיון המקצועי. אמנם יהיה לנו יותר קל לתקשר איתו בהתחלה אבל זה לאו דווקא הדבר החכם ביותר לעשות. בדברים מסויימים כדאי לנו דווקא לחפש מישהו ששונה מאיתנו. אם אנחנו אנשי חזון, אולי כדאי לחפש דווקא מישהו יותר פרקטי עם "רגליים על הקרקע". אם אנחנו נוטים להתאכזב מהר ומתרוקנים מהר מאנרגיות, אולי כדאי לחפש מישהו אופטימי יותר.
באופן דומה, עלינו לחשוב גם על הכישורים הנדרשים משותף. השותף צריך להשלים את היכולות שלנו. אם אנחנו יודעים לנהל ולהוביל, אולי כדאי לחפש שותף טכנולוגי אשר יידע להוביל את תהליך הפיתוח.
לעומת זאת, בדברים מסויימים עדיף שתהיה חפיפה ולא השלמה כמו ערכים משותפים, מוטיבציה ומוסר עבודה. אם שותף אחד מחפש כסף מהיר והשותף השני מונע מתרומה להקהילה, הם נמצאים במסלול התנגשות.
מעבר לאופי ולכישורים, הרקע והניסיון התעסוקתי של השותף הוא חשוב מאוד.
ראשית, במקרה ואין לנו ניסיון יזמי, כדאי לנו למצוא שותף בעל רקע יזמי כמייסד, שותף או עובד בכיר בסטארטאפ.
שנית, רצוי שהניסיון התעסוקתי של השותף יהיה בתחום העיסוק של המיזם או לפחות קרוב אליו.

בלוג חיפוש שותף

השלב השני- איתור השותף

לאחר שהגדרנו מיהו השותף האידיאלי, עלינו כעת לאתר אותו.
הדרך הראשונה לאתר שותף פוטנציאלי היא באמצעות רשתות חברתיות כמו פייסבוק, קבוצות ווטסאפ רלוונטיות ולינקדאין. כדאי להיות אקטיביים ולא רק לחפש פוסטים של שותפים פוטנציאליים אלא גם לכתוב פוסטים של חיפוש שותפים בעצמינו. בפוסטים כדאי לפרט על המיזם ומי יכול להתאים אליו מבחינת האופי, הניסיון והכישורים.
הדרך השניה היא בהשתתפות באירועי נטווריקינג. אל תהססו לחשוף מי אתם, מה אתם עושים ואת מי אתם מחפשים בפני כמה שיותר אנשים. גם אם לא תפנו לאדם הנכון, ייתכן והוא מכיר מישהו רלוונטי.
הדרך השלישית היא באמצעות פלטפורמות ייעודיות עבור חיפוש שותפים כמו CofoundersLab, Startup school, Founderslist. אלה הן פלטפורמות בינלאומיות אשר גם יוכלו לחשוף אותנו לשותפים פונטציאליים מחו"ל.

השלב השלישי – בחינה הדדית

איתרנו שותף פוטנציאלי שעונה על רוב הדרישות שלנו, דיברנו איתו ונשמע שיש "קליק". זה הזמן לתאם פגישה, בה נרחיב יותר על המיזם, נבחן אם יש כימיה, מוכנות להתחייב, מוטיבציה ונתאם ציפיות.

השלב הרביעי – פיילוט עבודה עם השותף

בעסקים, כמו בדייטים, גם אם יש קליק לא ישר רצים לחופה. מנסים לראות איך מסתדרים.
לכן, מומלץ להתחיל לעבוד יחד תוך הגדרה מראש של תקופה התנסות עוד לפני שחותמים על הסכם מייסדים. אם לא מסתדרים על ההתחלה, כנראה שההמשך יהיה קשה עוד יותר וכדאי להפריד כוחות. אם יש כימיה ורצון הדדי להמשיך הלאה, אז "הולכים לחופה", ובמקרה הזה לעו"ד.

השלב האחרון – הסכם מייסדים

כאן אין כתובה, יש הסכם שמגדיר את החובות והזכויות של כל אחד מהשותפים. הסכם המייסדים מסדיר את אופי ההתחייבות של כל אחד מהשותפים, כיצד מיישבים אי הסכמות, חלוקת המניות, מה קורה בפירוק ומהו אופן קבלת ההחלטות. אפשר להוריד טמפלט של הסכם מייסדים שמוצאים ברשת ולחסוך את עלות העו"ד אבל לא מומלץ. לכל יזם את רצונות, שאיפות, הגבלות, חששות משלו ועל כן הסכם המייסדים צריך להיות מותאם אישית לכל אחד מהשותפים.

לסיכום, מציאת שותף לסטארטאפ היא משימה מאתגרת: צריך את האדם הנכון, עם האופי הנכון, הכישורים המתאימים ואחד שמוכן לחלוק איתך את הסיכון.
רקורד מרשים ויכולות מדהימות הם כמובן חשובים ועלינו לשאוף למצוא שותף איכותי ככל שניתן, אך לא פחות חשוב מזה, חשוב למצוא שותף שמתאים לכם ומתאים למיזם שלכם.
כמות נכבדת של סטארטאפים כושלים בגלל סכסוך של שותפים, שנובע מחוסר התאמה, מתיאום ציפיות שגוי או מאגו של אחד השותפים. לכן, כדאי לנהל את תהליך חיפוש השותף בצורה יעילה ומקצועית.

שיתוף פוסט