כיצד לפנות למשקיעים פרטיים?

משקיעים פרטיים (אנג'לים) הם אנשים בעלי ממון שאותו ירשו אותו או  צברו אותו לאורך השנים. חלק היו יזמים בעצמם וחלקם היו שכירים בתפקידים בכירים. הדבר המשותף לכולם הוא שהם מוכנים לקחת סיכון יחד עם היזמים הנכונים ולהשקיע את כספם תמורת האפשרות לקבל החזרי תשואה גבוהים בהתאם לרמת הסיכון שלהם.
אנג'לים מקבלים פניות רבות של יזמים, ולכן הם בוררים היטב את ההשקעה שלהם. לפיכך, כאשר אתם מחליטים לגייס מהם כסף, התאזרו בסבלנות כי התהליך עלול להיות ארוך, גוזל זמן ומורכב.
חצי הכוס המלאה היא שהפידבקים שתקבלו מהם יהיו, בדרך כלל, חשובים ויוכלו לעזור לכם בקידום המיזם. כמו- כן ככל שתקיימו יותר פגישות, כך תוכלו לשפר את יכולות התקשורת והמכירה שלכם.

בהנחה שאתם מרגישים מוכנים לפנות למשקיעים, בדקתם מי הם אותם משקיעים רלוונטיים, וידאתם שהם עדיין משקיעים פעילים, שהם יכולים להתאים לכם מבחינת השלב בו אתם נמצאים, ההון שאתם מבקשים ופרופיל ההשקעה שלהם, ישנן מגוון דרכים לפנות למשקיעים:

פניה קרה במייל

פניה במייל לאדם שאיננו מכירים נקראת "פניה קרה". הסטטיסטיקה במקרה ואנו מחליטים לפנות למשקיעים באסטרטגיה זו אינה פועלת לטובתנו. רק אחד מתוך חמישה מיילים בממוצע נפתחים. יש לכך שתי סיבות עיקריות:
א. מיילים קרים, מקבלים, בדרך-כלל, תיעדוף נמוך. המשקיע יעדיף לפתוח קודם כל מיילים של אנשים מוכרים לו ורק אחר-כך מיילים אחרים.
ב. רוב המיילים הקרים לא רלוונטיים למי שמקבל אותם. בין המילים הקרים, יש לא מעט מיילים שיווקיים גנרים, ניוזלטרס ופניות לא רלוונטיות. חלק מהמיילים מגיעים כבר ישירות לתיבת הספאם, כך שייתכן ואותו משקיע, אפילו לא ראה שקיבל מכם מייל.

למרות זאת, בפניה ישירה למשקיע, ישנם גם יתרונות: האחד הוא שהשליטה היא בידיים שלכם, כלומר אתם מחליטים למי לפנות, איך לפנות ומתי לפנות. היתרון שהשני הוא שאינכם חייבים לשלם עמלת תיווך למתווך ההשקעות ("פיינדר") במקרה והשקעה תצא לפועל.
אם אתם בוחרים בדרך זו, חשוב להיות מאוד ממוקדים ולשים לב לארבעה היבטים:

א. הנושא של המייל חייב לעורר את תשומת ליבו של המשקיע. הוא צריך להיות כזה שיגרום למשקיע לפתוח את המייל.

ב. מבנה המייל – מייל קצר, שתי פסקאות לכל היותר, רווח בין פסקאות, שימוש בהדגשת מילים חשובות, ורצוי מאוד לצרף  One Pager.

ג. התוכן – באיזה תחום אתם פועלים, מה אתם עושים, הבעיה אותה אתם פותרים, גודל השוק, המודל העסקי, הוכחת היתכנות (מדדי טרקשן) וכמה כסף אתם מעוניינים לגייס. למייל זה חשוב לצרף את הOne pager , ששם ניתן להרחיב יותר על הסטארטאפ שלכם.

ד. התאמת המייל למשקיע – חובה לפנות למשקיע באופן אישי. יש להסביר מדוע פניתם דווקא אליו. הסיבות לכך יכולות להיות רבות. לדוגמא: הוא משקיע בתחום שלכם, יש לו ניסיון בתחום, מודל ההשקעה שלו מתאים, יש לו קשרים מתאימים וכו'…
כמו-כן כדאי לחפש איזשהו חוט מקשר ביניכם. האם יש בלוג שהוא כתב אשר ניתן להתייחס אליו ולקשר אליו את המיזם שלכם? האם אתם מכירים חלק מחברות שהוא השקיע בהם? האם עבדתם יחד באותה תעשיה? האם אתם מכירים מישהו משותף משם?

 

קישור באמצעות גורם מתווך

קישור כזה יגדיל את הסיכוי להתייחסות המשקיע לפניה שלכם. אותו גורם יכול להיות רו"ח או העו"ד שלכם או יזם שאתם מכירים. הגורם המקשר יכתוב מייל "אינטרו" – כזה שיציג כל אחד מהצדדים. מכיוון שאתו גורם מכיר את שניכם, ההסתברות "לשידוך" מוצלח גבוהה יותר. 
גורם מתווך נוסף יכול להיות מתווך השקעות ("פיינדר") שתשכרו את שירותיו. דרך זו, במקרים מסויימים  יכולה להיות יעילה אך חשוב להבין האם קיימת היכרות אישית בין המשקיע לפיינדר וכיצד הוא מציג את הסטארטאפ שלכם בפני משקיעים. מניסיוני, ישנם פיינדרים שיכולים לגרום ליותר נזק מתועלת ופניה קרה למשקיע מפיינדר הרבה פחות אפקטיבית מפניה קרה של יזם באופן ישיר.

פניה דרך האתר של המשקיע

זוהי דרך מקובלת וטובה במיוחד כאשר מדובר בקרן בון סיכון או משקיע תאגידי אחר. לרוב האנג'לים אין אתר ייעודי אבל שווה לחפש. נתקלתי גם לא אחת באתרים משקיעים הכוללים טופס מקוון שיש למלא. אם הטופס קיים, המשקיע יעדיף שתפנו באופן הזה.

פניה דרך פלטפורמות השקעה

ישנן פלטפורמות המיועדות לחיפוש משקיעים שונים, כגון Signal ,AngelistStartup nation finder . החיסרון בפניה דרכם היא שלפעמים המייל של המשקיע במערכת לא מעודכן, וכך הפניה לא מגיעה ליעדה.

התקשרות ישירה לטלפון הנייד של המשקיע

הדרך פניה הזו פחות מקובלת ולא מומלצת. ברוב המקרים לא נתפוס את המשקיע בזמן נוח וגם אם כן, הוא ירצה לקבל עלינו קצת רקע במייל בכדי לבדוק התאמה בסיסית בינכם. אם בכל זאת נרצה לפנות אליו דרך הטלפון, מומלץ לשלוח לו מסרון בווטסאפ ולהציג לו את המיזם בצירוף לינק לאתר או One Pager.

פניה למשקיע בכנס משקיעים

זאת דרך טובה לפנות למשקיע לפני שליחת מייל. אם פגשנו אותו, דיברנו איתו וקיבלנו כרטיס ביקור, סביר להניח שאם נפנה אליו במייל, הוא לא יתעלם מכם. יחד עם זאת, מיותר לצפות שאם גם אנחנו נתנו לו את כרטיס הביקור שלנו, הוא יחזור אלינו. אותו משקיע יהיה עמוס כנראה בפניות של סטארטאפים אחרים. לכן ייתכן שגם אם נפנה אליו ביוזמתנו, ייקח לו הרבה זמן להגיב אבל מניסיוני, תהיה סבירות גבוהה לכך שנקבל ממנו תגובה. 

רשתות חברתיות

לינקדאין היא פלטפורמה טובה ומקובלת. חשוב רק לוודא שאותו משקיע שאליו פונים אכן פעיל ברשת. פניה בפייסבוק פחות מומלצת אלא אם כן למשקיע יש דף עסקי שמיועד לכך.

לסיכום

הצגתי מספר דרכים אפשריות לפנות למשקיעים פרטיים. חשוב לזכור כי ללא קשר לדרך הפניה שנבחר, עלינו לנהל מעקב למי פנינו, מתי ומה הייתה התגובה. זאת בכדי שנדע לענות בזמן על כל פניה ושלא נפנה פעמיים לאותו משקיע. לכן אני ממליץ להכין קובץ מעקב באקסל או להשתמש בפלטפרומת CRM כלשהי.

הפניה הראשונה למשקיע נועדה לפתוח לנו דלת. חשוב שנקדיש לה זמן ומחשבה ונכין אותה באופן מקצועי שיכבד אותנו ואת האדם שאליו אנחנו פונים. זכרו כי אין הזדמנות שניה לייצר רושם ראשוני טוב; זה נכון לראיון עבודה, לדייט וגם כמובן לעסקים.

שיתוף פוסט