תוכנית עסקית

תוכנית עסקית היא שלב הכרחי ומשמעותי לפני השקת מיזם כלשהו בכלל וטכנולוגי בפרט. התוכנית נועדה להציג כיצד מביאים את הרעיון לידי ביצוע, ונותנת מענה מקיף ורוחבי לתכנון המיזם.
מעבר לכך התוכנית מכינה את היזמים הצורה הטובה ביותר לקראת פגישות עם שותפים, לקוחות פוטנציאליים ומשקיעים.  
כתיבת התוכנית העסקית נעשית לאחר ביצוע מחקר השוק ואיפיון המוצר, שכן תוצרי המחקר המחקר והאיפיון הם חלק אינטגרלי מהתוכנית.
מהתוכנית ניתן לגזור את תמצית המנהלים One Pager וכן לבנות על בסיסה את מצגת המשקיעים.

התוכנית כוללת את ההיבטים הבאים:

השוק וההזדמנות העסקית: סקירת השוק, מגמות בתחום, גודל ושווי שוק, ניתוח מאפיינים של מתחרים ישירים ועקיפים, הצגת הפתרון וחזון החברה.

המוצר/שירות: תיאור המוצר/הפלטפורמה וחווית משתמש, המשתמשים/הלקוחות, מפרט מוצר ראשוני ומוצר מתקדם, הצגת היתרון תחרותי, זיהוי ספקים פוטנציאליים, ערכי מותג.

מודל עסקי:  בחירת המודלים עסקיים מתאימים ותמחור המוצר/השירות.

תכנון אסטרטגי שיווקי: הגדרת מטרות, פילוח קהל היעד, ניתוח גורמי אי ודאות, מודל SWOT, גיבוש אסטרטגיית חדירה לשוק, הערכת שיעור חדירה לאורך זמן, שיתופי פעולה עם חברות.

תכנון פיננסי: הצגת מספר תרחישים פיננסים, בניית צפי הכנסות והוצאות, בחינת נקודת האיזון, הערכת ההון הדרוש לגיוס.

בניית תוכנית עבודה: תיאור אבני הדרך בפיתוח המוצר, תזרים המזומנים והיעדים הפיננסים, העסקיים והשיווקיים.

טיפים ליזמים - איפיון המוצר

?אתר מותאם או אפליקציית מובייל

רוב המיזמים האינטרנטים יעדיפו לפתח אתר מותאם ולא אפלייקציית מובייל. לאתרים מותאמים יש הרבה יתרונות, החל מזמן מפיתוח מהיר יחסית, עלות נמוכה יותר, עדכון מידי, נגישות מידית ללא הורדה ותאימות לכל סוגי המכשירים. למרות זאת, עדיין נעדיף לפתח אפליקציית מובייל במקרים הבאים:

 1. אם נרצה שתהיה לנו אפשרות לעבוד גם באוף-ליין.

 2. אם יש לנו מיזם מורכב שדורש זמן עיבוד מסיבי: אפליקציות משחקים למיניהם, חישובים מורכבים או דוחות כבדים.

 3. במצב בו נרצה להשתמש בחיישנים של המכשיר כמו תנועות, מיקום או מצלמה, אפליקציה תעשה טוב יותר את העבודה.

 4.  במקרים בהם נרצה להשתמש במידע שעל המכשיר כגון אנשי קשר, תמונות, וידאו או קבצים.
   

אסור לשכוח, שהפלטפורמה, בין אם היא אתר מותאם או אפליקציה, היא רק כלי, אשר נועד לתת פתרון לצורך או בעייה, ועל כן תחילה יש לבצע סינון ראשוני ובדיקת היתכנות, כפי שהצעתי בטיפ הקודם.

טיפים ליזמים - מודל עסקי

מודל עסקי לאפליקציית מובייל

כאשר מדברים על מודל עסקי בעולם היזמות, מתכוונים לדרך שבאמצעותה נביא הכנסות למיזם שלנו.
בפלטפורמות דיגיטליות ובאפליקציות אנחנו מדברים על מונטיזציה, שהכוונה היא המרה של משתמשים לכסף. ריכזתי לכם מספר מודל עסקיים לאפליקציות:

 1. הורדת אפליקציות בתשלום – קבלת תשלום שאותו תקבעו מראש על כל הורדה של אפליקציה. מודל שהיה נפוץ מאוד בעבר, אך בעידן של ריבוי אפליקציות, הוא הולך ונכחד.

 2. מכירה מתוך האפליקציה – ההורדה היא חינמית, ולפעמים גם השימוש הראשוני. אך אם המשתמשים ירצו לצרוך מוצרים/שירותים, הם יצטרכו לשלם ולרכוש קרדיט. נפוץ בעיקר בתחום אפליקציות המשחקים.

 3. פרימיום- שימוש חינמי באפליקציה ברמה בסיסית. אם רוצים בפיצ'רים מתקדמים, אז העלות בתשלום.

 4. שטח פרסום – השימוש הוא חינמי מצד המשתמש, ומי שמפרסם באפליקציה משלם. שימו לב כי ברוב המקרים עלות הבאת המשתמש גבוהה משמעותית מההכנסה הממוצעת למשתמש כתוצאה מהפרסום.

 5. חסות- מתן חסות של חברה, אשר תקבל אפשרות לפרסם את עצמה בפני קהל היעד ואולי אף לתגמל אותו.

 6. וויט לייבל- בנייה של טכנולוגיה, הניתנת לשימוש בידי צד ג', שהן חברות מסחריות בדרך כלל. המיזם   מתאים את צד הפרונט, העיצוב והמיתוג של האפליקציה על פי דרישות הקונה.

 7. פרסום מתוך האפליקציה- ניתן לפרסם, אפליקציה אחרת להורדה, בזמן טעינת מסמכים או בשלבי מעבר. במידה והמשתמש מוריד את האפליקציה המפורסמת, זה ייזכה את המיזם בעמלה.

 8. יצירת לידים – האפליקציה שולחת מידע על משתמשים לחברה מסחרית. המידע שנמסר לחברה, שכולל את שם המשתמש, פרטי ההתקשרות עימו ומידע נוסף ייקרא ליד. התשלום יהיה, בדרך כלל, תשלום לפי ליד.

© 2017 by Ariel Rotem